Tapahtumakalenteri
TakaisinAnniina Ukkonen ja Saara Isola: Hönttiksen tunnebingo
Hauska esityksellinen bingopeli, jossa voittoa etsitään tanssiin eläytyen!
Hönttis Hilpurainen ihmettelee bingokonetta, sen toimintaa sekä pyöreitä ja vikkeliä bingopalloja. Aluksi helpolta näyttävä peli tuottaakin Hönttikselle sylin täydeltä tunteita innostuksesta turhautumiseen ja jännitykseen. Mitä jos pallot pyörivätkin onnen ohitse? Mitä jos Hönttis ei saakaan bingoa?
Hönttiksen pelatessa omaa peliään katsojien tehtävänä on bongata bingolappujen vauhdikkaita tanssiliikkeitä sekä Hönttiksen kehollisia tunnekokemuksia, joita pelaaminen herättää. Esityksen lopussa jännitetään, huutaako joku katsojista BINGO!
Esityksen jälkeen järjestetään noin 15 minuutin mittainen tanssillinen tapaamishetki Hönttiksen kanssa. Työpaja sisältyy lipun hintaan, mutta paikka varataan erikseen. Työpajaan mahtuu 20 osallistujaa.
Hönttiksen Tunnebingo on tanssitaiteilija Anniina Ukkosen ja teatteritaiteilija Saara Isolan yhteistyöteos, joka osallistaa katsojat leikin ja hullunkurisen Hönttiksen avulla tunnetaitojen maailmaan. Musiikista vastaa haitaristi Toni Perttula.
Esitys & liput
Sunnuntaina 26.1.2025 klo 15
Ikäsuositus: 7+
Esityksen kesto: n. 30 min.
Esityksen kieli: sanaton. Lyhyt ohjeistus suomeksi.
Työpajan kieli: suomi
Liput: 8 €
Lue lisää ja varaa liput!
(Lippuvarauslinkki avautuu to 2.1.2025 klo 18 ja sulkeutuu esityspäivänä tuntia ennen esitysten alkua.)
Lippu pitää varata kaikille yli 1-vuotiaille (alle 1-vuotiaat pääsevät esitykseen maksutta).
Työryhmä
Esiintyminen, konsepti: Anniina Ukkonen
Ohjaus, käsikirjoitus: Saara Isola
Musiikki: Toni Perttula
Yhteistyössä Läntinen tanssin aluekeskus
Bingotarvikkeet tarjoaa Eventio Group Oy / www.bingokauppa.fi
—
Läntinen tanssin aluekeskus on mahdollistanut tanssitaiteen saatavuutta alueella jo 20 vuoden ajan. Hönttiksen tunnebingo on osa 20-vuotisjuhlavuoden ohjelmistoa. Seuraa juhlatunnelmia sosiaalisessa mediassa tunnisteella #LTAjuhlavuosi ja #SeuraaLiikettä!